Податкова реформа увійшла в завершальну стадію.

Податкова реформа увійшла в завершальну стадію. Після так званого «всенародного» обговорення, в якому взяли участь переважно податківці, митники, працівники інших державних служб та представники великого бізнесу, проект Податкового кодексу схвалено на засіданні Кабміну.

ТВОРЕЦЬ старої податкової системи, а нині Прем’єр-міністр України Микола Азаров у вступному слові… розбив її дощенту. Бо вона, та система, призвела до того, що продуктивність праці в Україні приблизно втричі менша, ніж у Польщі, Туреччині, Естонії, Литві або Чилі, енергоємність вітчизняної економіки вища від цього показника в Туреччині в 3,3 разу, в Німеччині – приблизно в 3 рази, в Польщі – в 2,3 разу, в Китаї та Південній Кореї – в 2 рази, говорив він. На думку Прем’єра, надмірна енергоємність виробництва становить серйозну загрозу екології. Рівень викидів СО2 в нашій країні майже в 2 рази перевищує світовий показник, а це — неприпустимий ризик для здоров’я наших громадян. Україна втратила передові позиції не лише у високотехнологічних галузях. Практично нічого не залишилось від вітчизняної легкої промисловості. Сьогодні ми виготовляємо тканин менше ніж 2 кв. м на одну людину на рік. Для порівняння: Росія в 10 разів більше – 21 кв. м, Білорусь – майже 40 кв. м. Якщо Білорусь виготовляє по 5 трикотажних виробів на людину на рік, Молдова — майже 6, то Україна — лише 0,4 виробу на одну особу, продовжував громити своє дітище Прем’єр. Чому так сталося? Бо вітчизняна податкова та митна системи не захищають вітчизняного виробника, а, навпаки, пригнічують. Досі жоден уряд не мав мужності взятися за модернізацію податкової системи, а нинішній бере на себе відповідальність за всі ризики і наслідки, заявив Прем’єр.

Тут доречно було б запитати, чи відповів Микола Азаров за наслідки і ризики старої податкової системи, яку створював і запроваджував? Якщо добре знав про її недоліки, то чому не заповзявся реформувати її раніше, скажімо, 2007 року, коли був при владі?

ДО ПЛЮСІВ нової податкової системи він зараховує її спрощення, зменшення фіскального навантаження на платників податків, стимулювання модернізації основних фондів, інноваційно-інвестиційного розвитку, створення однакових умов для всіх учасників ринку і рівноправних відносин між господарюючими суб’єктами та державою. Наприклад, ставки основних податків радикально зменшуються до рівня, який об’єктивно є найнижчим у Європі. Вже з наступного року податок на прибуток має зменшитися одразу на 6 відсотків — з 25 до 19. А 2016 року ставка податку на прибуток має становити 16 відсотків. Щойно створені підприємства, а також підприємства з обігом до 3 млн. грн., оподатковуватимуться за нульовою ставкою. До підприємців, які самостійно чи разом із сім’єю займатимуться бізнесом із річним обігом до 300 тис. грн. і сплачуватимуть єдиний податок, фіскальні органи взагалі не будуть мати діла, пообіцяв М. Азаров. На 10 років звільняються від податку на прибуток підприємства суднобудування, літакобудування, легкої промисловості, готельного бізнесу. Інновацією проекту є також те, що кошти, спрямовані на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації кадрів, включаються у витрати підприємств. Податок на додану вартість із 1 січня 2014 року заплановано справляти за ставкою 17 відсотків. При цьому вже з наступного року ПДВ відшкодовуватиметься в автоматичному режимі з допомогою спеціальних механізмів. Якщо держава несвоєчасно відшкодує ПДВ, до неї будуть застосовуватися штрафні санкції в розмірі облікової ставки НБУ.

Прем’єр-міністра тішить те, що нарешті буде реалізовано принцип, проголошений Президентом України: «Багаті заплатять за бідних». Уперше в нашій країні буде запроваджено оподаткування дуже великих доходів, розкішних квартир і будинків.

ПРОТЕ економічні експерти, а також представники середнього та малого бізнесу вважають, що замість «спрощення», «зменшення» та «стимулювання» виникнуть «ускладнення», «посилення» та «гальмування», замість розширення можливостей для здорової конкуренції середній та малий бізнес поглинатиметься великим. Дуже сумнівно, що «багаті заплатять за бідних», адже між багатими і бідними в нас — прірва. За минулий кризовий рік статки 100 найбагатших сімей в Україні подвоїлися. Хіба не за рахунок бідних? То хто за кого платить?

Критику нового Податкового кодексу Микола Азаров називає «шаленим спротивом» реформам з боку певних груп і політичних сил, які захищають інтереси тих, хто живе зі зловживань, корупції, ухиляння від сплати податків. «Хіба ми не бачимо, наскільки розповсюджена оплата праці в конвертах, з якої не надходять унески в Пенсійний фонд, а це стримує підвищення пенсій?»

Найближчим часом проект Податкового кодексу розгляне Верховна Рада. «Я гадаю, що більшість за нього проголосує. Спочатку проголосує, а потім чухатиме потилиці, як це було із законом про вибори до місцевих органів влади. Спочатку проголосують, відхиляючи всі поправки, а потім скличуть позачергову сесію», — сказав народний депутат України Олег Ляшко.

0 коментарів “Податкова реформа увійшла в завершальну стадію.”